Balık Ağlarını Dokumak

Interface ve Londra Zooloji Topluluğu (ZSL) işbirliği ile yürütülen Net-Works projesi, denizlerdeki atık ağları geri dönüştürerek karo halılarda kullanımını sağlarken aynı zamanda balıkçı kıyı halkları için ekonomik bir kaynak oluşturuyor.

Interface’in “Mission Zero” projesi kapsamında ZSL ile 2012’de başlattığı işbirliği, denizlerde daha az hayalet ağ, daha fazla dönüşümlü malzeme kullanımı ve yeni gelir kaynakları elde amaçlarını taşıyor. Net-Works projesi ile gelir seviyesi düşük balıkçı topluluklarının artık kullanılamaz hale gelen ve çoğunlukla denize atılan av ağları, yeniden kullanılmak üzere satın alınıyor. Aquafil tarafından karo halılar için iplik haline getirilen ağlar Interface halılarında yeniden hayat buluyor. İlk olarak Filipinler’de başlayan program, sürece dahil olan herkes için olumlu sonuçlar yaratan kapsamlı bir iş modeline dönüştü ve 2015 yılında Kamerun da projeye dahil edildi.

Proje kapsamında 142 ton atık ağ toplandı, 1.500 aile buradan elde edilen gelirden yararlanma fırsatına sahip oldu ve 62.000 insan daha sağlıklı yaşam koşullarına kavuşturuldu.