Tarihi Manzaralara Açılmak

Zon-E, Josean Ruiz Esquiroz ve Nacho Ruiz Allen, tarihi 19. yüzyılın sonlarına uzanan Rioseco Madeni'ni, peyzaja eklemlenen bir seyir terasıyla yeniledi. Proje burada inşa edilmiş mekansal hafızayı, tasarım ve malzeme tercihiyle öne çıkarıyor.

İspanya’nın milattan önce 4500’lere uzanan madencilik tarihine tanıklık etmiş Aramo Dağları, bugün gezginlerin çokça tercih ettiği bir yürüyüş rotasına ev sahipliği yapıyor. Rotanın bitiş noktası olan Rioseco Maden Köyü ise Birleşik Krallık tarafından 19. yüzyılın sonlarına doğru açılmış ve 1960’lara kadar da aktif madencilik faaliyetleri burada devam etmiş.

Tasarım ekibinin önerisi, bu rotaya ev sahipliği yapan doğal peyzaj alanının ve endüstriyel mirasın -tarihin ve hafızanın- birer değer olarak ön plana konması yönünde olmuş. Yürüyüş yolu, topoğrafyanın eğimi ile bütünleşiyor ve tarihi endüstriyel yerleşimin zirve noktasına ulaşıyor. Kalın sütunlar yolun sonunda devasa taşıyıcı bir duvar üzerinden manzaraya uzanıyor, rotanın ucunda gezginlerin geçici olarak barınabileceği bir konsola dönüşürken peyzaj alanını çerçeve içine alıyor.

Proje, kalıntıların meydana getirdiği fiziksel ve tarihsel bağlam ile diyalog kuruyor. Beton, paslı metal ve geri dönüşümlü ahşap, yerleştikleri ortamla uyumlu bir dil yakalamaya olanak veriyor. Malzeme tercihindeki bu yalınlık ve her bir malzemenin kendi doğasını çıplak bir biçimde yansıtması, tarihi dokuyla ve doğal unsurlarla ilişkiyi kuvvetlendiriyor. Proje yerleştiği alana zarif bir biçimde eklemleniyor.

Fotoğraflar: © Miguel De Guzmán