Teknoloji Temelli Ekler

İtalyan tasarımcı Libero Rutilo, teknolojik olanakları kullanarak eski pet şişelerden vazolar üretiyor. Üç boyutlu baskı ile üretilen elemanlar şişelerle bütünleşiyor ve onları birer tasarım nesnesine dönüştürüyor.

Kullanılıp atık haline gelen pet şişelere yeni kullanım alanı açan Rutilo bunu, yeni teknolojileri kullanarak yapıyor. PET adını taşıyan seride özellikle bugünlerde öne çıkan ileri dönüşüm ve üç boyutlu baskı eğilimleri harmanlanıyor. Yarım litrelik su şişelerine, tıpkı kapakları gibi vidalanarak giydirilen tasarımlar dört farklı desen meydana getiriyor. Kabukların ardına gizlenen şişeler de bu sayede estetik bir kaygıyla yeni işlevine kavuşturuluyor.

“Örümcek” vazo, biçimsel olarak organik bir dokuyu andıran biyomorfik bir modelken “Kavisli” dalgalı eğrilere sahip. “Dantel” vazo, tığ işi motiflerine benzer bir dille ve son olarak “Örgülü” ise ince ayrıntılarla tasarlanmış.

Rutilo, yalnızca bir şişe ile tüm gezegenin temizlenemeyeceğini, ne var ki bu tip uygulamaların çevre dostu bir yaşam tarzına doğru atılmış ilk adım olabileceğini vurguluyor.

Fotoğraflar: © Claudio Morelli