Yaratıcı Eylemler Parkı

City Yeast ve Basurama ekiplerinin ortaklaşa tasarladığı kentsel oyun alanı, Taipei’de kamusallık üzerine yeniden düşünmeyi sağlıyor. Eski sokak lambalarına ait direkler parkta yaratıcı egzersiz alanlarına dönüşüyor.

İçinde bulunduğumuz tüketim toplumunda, geri dönüştürülebilir kaynakların önemine işaret eden, atıklar üzerinde yenilikçi çözümler üretmeye odaklanan İspanyol sanat kolektifi Basurama ile kamusal alanda, kent ve kentlinin etkileşimini artıracak deneysel tasarım çalışmaları yapan City East ekiplerinin bir araya gelerek tasarladığı “salıncak parkı” renkli ve geçici bir oyun alanı. Park biçiminde yapılan bu müdahale, Dünya Tasarım Başkenti 2016 kapsamında, “Taipei’yi Yeniden Yaratmak” inisiyatifinin bir parçası. Tamamen kentsel atıklar kullanılarak üretilen proje aynı zamanda kentlilerin kamusal alana, park kavramına ve kimliğine dair bakış açısını genişletmeyi hedefliyor.

Basurama tarafından seçilen yer kullanılmayan, trafik ve gürültü bağlamlarında pek de uygun olmayan bir alan olmasına rağmen kışkırtıcı bulunmuş, yüksekliği ve yerel karakteriyle mekanın ezberi bozacak potansiyeli görülmüş. Parkı ortaya çıkaran iki çeşit atık malzeme var: kent yönetimine ait, ıskartaya çıkmış sokak lambaları ve eski soğutma kuleleri. Sonuçta ortaya çıkan strüktür parlak sarı renge boyalı, 4 metre yüksekliğinde ve 16,5 x 6,5 metre boyutlarında. Sokak lambası direklerini kaynaklayarak elde edilen dört farklı büyüklükte salıncağı bulunan parkta, çok işlevli bir platform ve hamak gibi eklentileri olan dinlenme alanı da bulunuyor.

Salıncak Parkı, deneysel bir örnek olarak, kentsel yenilemenin geleceğine dair ipuçları veriyor.

Fotoğraflar: © City Yeast, Basurama